Jak vybrat cyklotrenažér?

Ať už venku prší nebo padá sníh, vy už nebudete muset zklamaně odkládat jízdní kolo do stojanu. Kvalitní cyklotrenažér plnohodnotně nahradí jízdu na kole. Vy tak nevyjdete ze cviku, udržíte si kondici a bez problému nastavíte i velmi vysoké zatížení. Při výběru se zaměřte hlavně na provedení konstrukce, brzdy a nosnost.

Cyklotrenažér je simulátor silničního jízdního kola - plnohodnotná náhrada při nepřízni počasí a v zimním období

Konstrukce

Pro svůj domácí trénink můžete volit klasické cyklotrenažéry, které připomínají rotopedy, nebo skladnější cyklistické válce. Do nich následně uchytíte vlastní kolo. Taková jízda bude sice hlučnější oproti běžným cyklotrenažérům, za to pojedete na svém kole. Váš trénink tak bude opravdu věrnou simulací obvyklé venkovní vyjížďky.

Jízda na válcovém trenažéru může být pro méně zkušené cyklisty náročná především na udržení rovnováhy.

Cyklistické válce jsou samy o sobě skladnější, počítat však musíte i s nutností neustálého přenášení kola do stojanu

Typ brzd

Čelisťové

U čelisťových brzd se běžně setkáte také s označením kotoučové nebo přítlačné brzdy. Názvy vycházejí z konstrukce samotné. Destičky tlačí na setrvačník, a tím trenažér mechanicky brzdí.

  • Neomezeně vysoká zátěž

  • Plynulá regulace

  • Nižší cena

  • Vyšší hlučnost

  • Nutnost výměny destiček po letech – při pravidelném tréninku

Magnetické

Další možností jsou magnetické brzdy. Odpor zde už na rozdíl od mechanických destiček vytváří permanentní magnet, který se přibližuje, nebo oddaluje od setrvačníku.

  • Tichý chod

  • Není třeba po letech vyměňovat – neopotřebuje se

  • Vyšší cena

  • Omezené nastavení zátěže

Indukční

Pokud hledáte špičkové moderní řešení, pak se zaměřte na stroje s indukční brzdou. U setrvačníku najdete cívku s elektromagnetem, jejichž provoz řídí počítač.

  • Tichý chod

  • Možnost mimořádně vysoké zátěže

  • Maximální přesnost

  • Vysoká cena

Nosnost

Jestli se vás na trenažéru bude střídat víc, počítejte vždy s hmotností nejtěžšího jedince. O nosnosti vám také leccos napoví masivnost rámu. Čím těžší stroj pořizujete, tím více unese a tím vhodnější bude i pro jízdu ve stoje. Hodnoty se většinou pohybují okolo 100–150 kg.

Pokud často šlapete ve stoje, kontrolujte kromě nosnosti i hmotnost samotné konstrukce

Pokud doporučené hodnoty nosnosti nedodržíte, můžete se při používání poranit a přístroj nenávratně poškodit.

Na co se dále zaměřit

Ovládání zátěže

V průběhu tréninku budete nejspíš potřebovat regulovat zátěž nebo třeba nastavit určitý program. K tomu využijete buď manuální ovládání pomocí otočného kolečka, nebo elektronické nastavování na displeji. Manuální řízení vám poslouží pouze k nastavení zátěže, zatímco na elektronickém často nastavíte i jiné režimy a programy.

Způsob ovládání zátěže Výhody Nevýhody
Manuální nižší cena, jednoduché ovládání absence doplňkových funkcí
Elektronické velký výběr programů vyšší cena

Setrvačník

Středové kolo cyklotrenažérů se liší svou hmotností a převodem. Váha setrvačníku má vliv na plynulost šlapání. Lehčí kola (cca 13 kg) se proto spíše hodí na jednodušší spinningovou jízdu, naopak těžší pro náročnější sportovce. Vždy ale záleží také na typu brzd. Setrvačníky dále dělíme podle převodu na:

  • Setrvačník bez volnoběhu: šlapky jsou pevně spojené se setrvačníkem. Pokud tedy přestanete šlapat, šlapky se točí dál. Při zvolňování tempa, vás šlapky mohou lehce táhnout kupředu. Vhodnější pro příznivce spinningu.
  • Setrvačník s volnoběhem: varianta známá z klasického jízdního kola. Jakmile přestanete šlapat, šlapky se zastaví nezávisle na setrvačníku. Vhodnější pro příznivce klasické cyklistiky.
Váha setrvačníku ovlivňuje plynulost jízdy

Pedály

Levnější modely jsou vyrobené z plastu, ty dražší pak z bytelného kovu nebo lehčího, stále však pevného hliníku. Pokud si na trenažér plánujete připevnit vlastní pedály, nezapomeňte zkontrolovat, zda odpovídají závity (standardních 14 mm). Podle vlastních preferencí dále vybírejte pedály s klipsnou nebo speciálními SPD nástavci. Pro ty budete pochopitelně potřebovat vhodnou cyklistickou obuv.

Šlapací střed

Důležitou součástí cyklotrenažéru je šlapací střed, protože právě ten velkou měrou ovlivňuje hlučnost během jízdy a celkovou životnost. Rozlišujeme 2 základní typy:

  • Miskový střed: levnější provedení, vyžaduje pravidelné seřizování. Rychleji se opotřebuje, čímž se zvyšuje hlučnost během provozu.
  • Střed s ložisky a klikami na čtyřhran: stejné řešení jako na běžném jízdním kole, není třeba dále seřizovat a udržovat, zajistí velmi tichý chod.

Doplňkové funkce

Na trenažérech s elektronikou často naleznete řadu praktických funkcí, které vaši domácí jízdu zas posunou o kousek dál. Mezi oblíbenými vychytávkami najdete například:

  • Měření kalorií: na displeji se můžete průběžně informovat, kolik kalorií jste během tréninku spálili
  • Měření pulsu: nejpřesněji měří frekvenci hrudní pásy, které mohou podle nastaveného režimu automaticky měnit fázi tréninku
  • Projekce cesty: moderní obrazovky umí během jízdy promítat průjezd konkrétním městem nebo zvolenou krajinou
  • Bluetooth: přes napárované chytré zařízení můžete dále stahovat další aplikace, které zobrazují přesné grafy o průběhu tréninku, umožní sledovat jízdu přes Google Maps nebo využívat různé specializované balíčky tréninků
Na displeji si zobrazíte základní nastavení od rychlosti, ujeté vzdálenosti po naměřený tep